USS Phoenix
Logo
 Dominium

Pochodzenie: Kwadrant Gamma
Najbardziej znani przedstawiciele: Weyoun
Występowanie: Deep Space Nine

Dominium to najpotężniejszy organizm polityczny i gospodarczy (i najprawdopodobniej jedyny o tak ogromnym znaczeniu), z jakim zetknęła się Federacja w Kwadrancie Gamma. Jest to olbrzymie i niezwykle potężne imperium militarno-handlowe, którego system rządów oparty jest na bezlitosnym reżimie wojskowym.

Dominium zostało stworzone dwa tysiące lat temu (około roku 372 n.e.) przez Zmiennych, zwanych też Założycielami - gatunek niezwykłych istot potrafiących przybrać dowolny kształt. Zmienni byli niegdyś pokojowo nastawionymi istotami i żyli w zgodzie z innymi inteligentnymi formami życia. Jednakże żadna z innych ras nie posiadała podobnej umiejętności zmiany kształtu, dlatego też niewiele było trzeba, by "Stali" znienawidzili Zmiennych, bojąc się ich unikalnych zdolności. Taka obawa i nienawiść doprowadziły do przemocy - Zmienni byli ścigani i mordowani. Założyli więc Dominium, by bronić się przed przemocą i prześladowaniami. Od chwili powstania, Dominium powiększało swą strefę wpływów i obecnie nie ma sobie równych w całym regionie. Prędzej czy później, każda rasa stanowiąca zagrożenie dla nowego ładu wprowadzonego przez Założycieli, była podbijana lub - w razie zaciętego oporu - eksterminowana.

Choć w skład Dominium wchodzi olbrzymia ilość gatunków istot rozumnych, to w praktyce władzę i większe znaczenie mają jedynie trzy:

Zmiennokształtni (Założyciele)

Jak wspomniano wyżej, Założyciele mają niemal nieograniczoną zdolność zmiany swojego kształtu - mogą zmienić się prawie we wszystko, nawet w chmurę, mgłę lub ogień. Mogą także zmienić masę swego ciała. Przemienionego Zmiennego praktycznie nie można odróżnić od oryginalnego przedmiotu lub istoty, a jedyną wadą ich przemian jest to, że co szesnaście godzin muszą na pewien czas wracać do swojej ciekłej postaci, by odpocząć i zregenerować siły.
Zmienni żyją razem w tzw. Wielkim Zgromadzeniu będącym wspólnotą ich umysłów, które stają się jednością, chociaż jednocześnie nadal zachowują indywidualność. Założyciele nieraz opuszczają Zgromadzenie, gdy wymaga tego bezpieczeństwo Dominium lub gdy najdzie ich ochota, by pobyć kamieniem albo jakąś istotą żywą. W postaci humanoidalnej Zmienni przybierają formy męskie i żeńskie, chociaż nie wiadomo do końca, czy ma to jakieś znaczenie dla ich własnej prokreacji. Nie wiadomo też, jaki mają okres życia - należy jednak przypuszczać, że są wyjątkowo długowieczni i osiągnięcie wieku powyżej 1000 lat nie stanowi dla nich żadnego problemu.
Przez wiele lat Założyciele wysyłali w kosmos młodych, nieukształtowanych jeszcze przedstawicieli swego gatunku, którzy mieli po zebraniu informacji o wszechświecie ostatecznie powrócić do Wielkiego Zgromadzenia. Jednakże losy tych "zwiadowców" potoczyły się bardzo różnie... Jeden z nich trafił na przykład na planetę Bajor, przybrał imię Odo, a wiele lat później został szefem ochrony stacji Deep Space Nine... I nie popiera sposobu działania swoich ziomków.
Niestety - Odo jest wyjątkiem. Odkąd Zmienni postanowili podporządkować sobie Kwadrant Alfa, niejednokrotnie, korzystając ze swych umiejętności, infiltrowali struktury militarne i polityczne Federacji czy Klingonów, wprowadzając chaos, zamęt i terror.

Vorta

Vorta są rasą humanoidów, ulepszoną genetycznie przez Założycieli. Vorta stanowią aparat urzędniczy i planistyczny Dominium. Są oni ogniwem łączącym Zmiennych z resztą ras wchodzących w skład Dominium. Gwarancją ich lojalności jest genetyczne uwarunkowanie, nakazujące im traktować Zmiennych jak bogów.
Vorta są w stanie się rozmnażać, ale większą część ich populacji stanowią klony. Kiedy jeden z przydatnych Założycielom osobników umiera, do życia powołuje się jego klona, który kontynuuje pracę poprzednika. Vorta są odporni na większość trucizn, co pozwala im spełniać niebezpieczne misje dyplomatyczne. Posiadają także ograniczone zdolności telekinetyczne pozwalające im na tworzenie błękitnych pocisków energetycznych.

Jem'Hadar

Są sztucznie wyhodowaną rasą, najprawdopodobniej pochodzenia gadziego, którą Założyciele stworzyli jako siłę militarną Dominium. Celem zapewnienia sobie ich całkowitej wierności, Założyciele uwarunkowali ich tak, by Jem'Hadar uważali ich za bogów. Drugim "zabezpieczeniem" jest wprowadzone genetycznie uzależnienie od ketracelu - niezwykle skomplikowanego enzymu, który starcza Jem'Hadar za jedzenie, a zarazem działa jak narkotyk - Jem'Hadar pozbawieni go przez dłuższy czas umierają. Poza tym, Jem'Hadar nie są w stanie się rozmnażać (nie istnieją kobiety Jem'Hadar), a chociaż rosną bardzo szybko (osobnik tego gatunku jest zdolny do walki w kilkadziesiąt godzin po sklonowaniu), to rzadko żyją dłużej niż kilka lat - ich ryzykowny tryb życia nie zapewnia długowieczności.
To właśnie Jem'Hadar są główną, najbardziej przerażającą siłą militarną Dominium. Dzięki manipulacji genetycznej, poprawione zostały ich zmysły wzroku i słuchu, refleks, warunki fizyczne oraz inteligencja ? nie są jedynie bezmyślnym mięsem armatnim. Oprócz tego, każdy Jem'Hadar jest w stanie się zamaskować, stając się dosłownie niewidzialnym dla otoczenia (prawdopodobnie jest to ich naturalna zdolność, chociaż mechanizm jej działania pozostaje nieznany). Wszystko to Jem'Hadar potrafią wykorzystać w walce. Zrobią wszystko by zwyciężyć, gdyż (jak sami mawiają) zwycięstwo to życie...

Informacje przygotował Piotr Pajerski.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!