USS Phoenix
Logo
 Trikordery
Wprowadzenie

Standardowy trikorder jest przenośnym urządzeniem skanującym, analizującym materiały, obliczającym i zawiera w sobie zminiaturyzowane wersje standardowych instrumentów naukowych. Steruje się nim za pośrednictwem przycisków, bądź wydając polecenia głosowe.


Trikorder typu TR-580

Występowanie: TNG

Standardowy trikorder ma wymiary 8,5x12x3 cm i waży 353g. Obudowa zbudowana jest ze zbitej pianki duranium. Ekran ma wymiary 2,4x3,6 cm. Energia do pracy czerpana jest z indukcyjnie ładującego się sarium krellide, które dostarcza energii na 18 godzin pracy. Do działania niezbędna jest energia rzędu 15,48 watów. Trikorder zawiera 235 elektrycznych, mechanicznych i podprzestrzennych sensorów, z czego 115 czujników mieści sie w górnej części trikordera. Maksymalny transfer danych wynosi 7,9 kiloquadów na sekundę. Pamięć trikordera może pomieścić maksimum 6,91 kiloquadów danych.


Trikorder medyczny typu TR-595-H

Występowanie: TNG

Trikorder medyczny jest standardowym trikorderem wyposażonym w medyczne urządzenie peryferyjne. Urządzenie to składa się z dodatkowego, wbudowanego czujnika medycznego oraz medycznego przetwornika. Czujnik przesyła do trikordera szczegółowe dane medyczne. Po zamontowaniu czujnika standardowy trikorder waży 86g więcej (w sumie 433g).


Trikorder typu TR-590-X

Występowanie: DS9, VGR

Obudowa tego modelu zbudowana jest ze wzmocnionego poliduranidu. Wyświetlacz ma wymiary 3,5 na 2,4 centymetra. Główny optroniczny podzespół zawiera węzeł energetyczny, sensory, główny procesor, interfejs kontrolny z wyświetlaczem, odbiornik podprzestrzenny, oraz jednostki pamięciowe i magazynujące dane.

Energia pobierana z sarium krellide wystarcza na 36 godzin ciągłej pracy z użyciem wszystkich podsystemów trikordera. Energia potrzebna do działania wynosi 16,4 watów.

Liczba dostępnych czujników i sensorów wynosi 315. 189 z nich znajduje się w przedniej części trikordera. Pozostałe 126 sensorów bada całą otaczającą użytkownika przestrzeń. Dostępne w poprzednich modelach trikorderów sensory tzw. ręczne, nie połączone z samym trikorderem zostały wyeliminowane, z powodu ich nieporęczności.

Sekcja trikordera odpowiedzialna za magazynowanie danych zbudowana jest z ośmiu warstw zagęszczonego chromopolimeru kryształu izolinearnego o pojemności 9,12 kilokquadów. Wyświetlacz zbudowany jest ze standardowej, nanopikselowej matrycy, używanej także w PADD-ach i konsolach. Łączność z innymi jednostkami podobnymi trikorderowi (np. gromadzącymi dane) jest ograniczona do 40 tysięcy kilometrów, podobnie jak w przypadku personalnego komunikatora.

Informacje i zdjęcia przygotował Tuvok.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!