USS Phoenix
Logo
 Akira

Informacje o projekcie Akira

W połowie XXIV wieku ciągle powiększające się terytorium Federacji zmusiło Dowództwo Gwiezdnej Floty do reewaluacji doktryn bojowych Gwiezdnej Floty. Przestrzeń Federacji stawała się zbyt duża, by istniająca infrastruktura okrętów oraz zaopatrujących je baz wystarczała do jej pokrycia. Aczkolwiek groźba wojny z Klingonami bądź Romulanami zaczęła przygasać, nowo odkryte imperia Kardasjan i Tzenkethi znów stawiały Federację w trudnej sytuacji militarnej.

W tym okresie zdecydowano więc się na ambitny projekt szybkiej rozbudowy floty, opracowując plany wielu nowych klas okrętów, które bezzwłocznie skierowano do produkcji. Jednym z nich były właśnie okręty klasy Akira. Nowy statek przy bardziej ekonomicznych rozmiarach miał być lepiej przystosowany do przeprowadzania misji badawczych i naukowych w porównaniu z starszymi klasami, a przy tym być dużo groźniejszym przeciwnikiem w ewentualnych potyczkach zbrojnych, przenosząc na pokładzie uzbrojenie powalające na pełnienie misji również w rejonach zapalnych. Okręty tej klasy miały pełnić swe długoterminowe misje z dala od samego serca Federacji, wyruszając przeważnie z odległych baz gwiezdnych.

Budowa pierwszych pięciu jednostek tej klasy ukończona została przed 2365 rokiem. Zgodnie z przeznaczeniem wysłano je w misje na obrzeża Federacji. Produkcja dalszych okrętów została po tym przystopowana - Federacja pokładała wtedy większe nadzieje w okrętach typu Galaxy, które jako jednostki większe, przystosowane do przewozu rodzin załogi miały większe znaczenie propagandowe, będąc też jednostkami raczej badawczymi niż bojowymi. Odzwierciedlało to relatywnie słabe opancerzenie i uzbrojenie, jak na okręty tej klasy.

W roku 2367, po pojawieniu się zagrożenia ze strony Borga, Akira była jedną z klas okrętów nad którymi pośpiesznie wznowiono prace. W momencie jednak tragicznych wydarzeń pod Wolf 359 nie zdołano ukończyć żadnego nowego okrętu tej klasy, niemniej jednak w bitwie uczestniczył jeden z tych okrętów, który niestety został zniszczony.

Po tych wydarzeniach eskalacja napięć w centrum federacyjnego terytorium doprowadziła do tego, że Dowództwo zrozumiało potrzebę posiadania większej ilości okrętów takich jak Akira. Okres ten stanowił czas bujnego rozwoju okrętów tej klasy - liczba ich przekroczyła 50 sztuk, przygotowano też projekt pierwszej modernizacji wykorzystującej najnowsze zdobycze techniki. Projekt ten spowodował pewne tarcie w Dowództwie z uwagi za fakt, że tak zmodyfikowana Akira stawała się przede wszystkim okrętem wojennym, co sprzeciwiało się zasadom Federacji. Nowe, zmodernizowane okręty klasy Akira dały się wyraźnie zauważyć w roku 2372, w czasie ataku Borga na Ziemię, kiedy to wraz z posiłkami, toczyły zbliżającą się szybko do Ziemi bitwę ze statkiem Borg na drodze od sektora Typhoon do Ziemi. Aczkolwiek w czasie tej bitwy wiele ze statków zostało zniszczonych, jasne było, że nowe technologie zastosowane między innymi na Akirach pozwoliły na ograniczenie strat i częściowe zniwelowanie przewagi Borga. Jednym z bardziej znanych uczestników bitwy był USS Thunderchild, NCC 63549, który brał udział w wieńczącej akcji, która ostatecznie doprowadziła do zniszczenia sześcianu.

Mimo, że produkcja statków tej klasy miała się zakończyć w 2373, nieoczekiwane i groźne w skutkach spotkanie z nowym zagrożeniem - Flotą Dominium - sprawiło, że Flota zdecydowała się nie przerywać produkcji, a nawet zwiększyć jej natężenie. Kiedy wojna z Dominium rozgorzała już na dobre, a Federacja zdecydowała się dokonać stosownych zmian w budżecie, produkcja statków tej klasy sięgała osiemnastu sztuk na rok.Historia projektu

2349Gwiezdna Flota zamawia nowe grupy okrętów do zadań dyplomatycznych, jak również bojowych. Zostają przedstawione projekty okrętów trzech klas: Akira, Nebula i Cochrane. Ostatni projekt zostaje odrzucony. Rozpoczęte są prace nad projektami Akira i Nebula.
2351Wstępne rozpoczęcie budowy nowych statków. Planowo ma być zbudowane pięć statków klasy Akira oraz cztery klasy Nebula.
2356Zaprzestanie dalszej budowy okrętów klasy Akira. Po zniknięciu zagrożenia ze strony Imperium Romulańskiego Gwiezdna Flota stawia bardziej na uniwersalność swych statków, niż na zastosowania bojowe. Okręty klasy Nebula są dalej budowane, ze względu na mnogość ich zastosowań. Kadłuby pięciu niedokończonych okrętów klasy Akira zostają odesłane do magazynu nad Saturnem.
2365Po spotkaniu USS Enterprise z Borgiem w wyniku raportu przekazanego przez kapitana Picarda Federacji, a konkretnie Admirałowi Hansonowi, zostają zawieszone wszystkie mniej ważne projekty okrętów. Wiele okrętów, których budowę odłożono, są włączone do służby, między innymi okręty klasy Akira, które w roku 2367 zostały wraz z resztą floty zgromadzone w sektorze 001 w oczekiwaniu na Borga. W bitwie w systemie Wolf 359 stracono 40 jednostek, w tym jeden krążownik klasy Akira - USS Durandal (NCC-69858).
2368Mimo straty USS Durandal Gwiezdna Flota potrzebuje nowych okrętów, aby zapełnić lukę powstałą po klęsce pod Wolf 359. Kadłuby pozostałych okrętów klasy Akira na rozkaz komandor Shelby - szefowej działu odbudowy Gwiezdnej Floty - zostają przetransportowane do stoczni Utopia Planitia w celu dokończenia budowy i dostosowania okrętów tej klasy do nowych wymogów walki.
2370Po zweryfikowaniu taktyki i wyposażenia okrętów pod Wolf 359 dowództwo Gwiezdnej Floty aprobuje projekt okrętów klasy Akira i rozpoczynają się pracę wykończeniowe nad pozostałymi kadłubami oraz budowanie kilku nowych. Szczególny nacisk jest kładziony na budowę wymiennych modułów oraz dokończenie projektu napędu warp.
2371Prace nad budową kadłubów trwają. Rusza budowa rdzenia warp w stoczni Antaries. Rdzeń systemów komputerowych jest montowany na pokładzie.
2372Zostają zamontowane nowe systemy komputerowe oparte na komponentach biologicznych (podobnego typu, co zamontowane na pokładach okrętów klasy Intrepid ). Testowanie modułów wchodzi w końcową fazę. Montowane są systemy broni i opancerzenia (między innymi pancerza ablatywnego), testowane wcześniej na okrętach klasy Defiant. Ostatecznie testowany jest rdzeń warp. Pod koniec tego roku USS Akira opuszcza po raz pierwszy doki stoczni Utopia Planitia.
2373Na początku tego roku zostają uroczyście oddane do służby pierwsze okręty klasy Akira - USS Akira, USS Harbinger oraz USS Stealth. W czerwcu zostaje oddany USS Deathwatch. W sierpniu okręty wracają do Utopia Planitia w celu usunięcia niewielkiego defektu konstrukcyjnego. Już w listopadzie wszystkie okręty klasy Akira biorą udział w bitwie z Borgiem w sektorze 001. Mimo uszkodzenia USS Stealth Gwiezdna Flota zleca budowę następnych sześciu okrętów tej klasy.


Dane techniczne

Przynależność:Zjednoczona Federacja Planet
Typ okrętu:krążownik
Rozpoczęcie projektu:2357
Oddanie do użytku pierwszego statku:2363
Maksymalna ilość załogi:4500
Oficerowie:120
Reszta załogi:380
Cywile/Rodziny:0
Liczba pokładów:19
Wysokość:87,43 m
Szerokość:316,67 m
Długość:464,43 m
Silniki warp:Zmodernizowany linearny napęd warp LF-35
Silniki impulsowe:Silnik impulsowy SUE FIG-5 i SUE FIG-4
Maksymalna ciągła prędkość warp:6
Maksymalna chwilowa prędkość warp:9,8
Uzbrojenie:3 baterie fazerów klasy X; 2 wyrzutnie torped klasy 7, 13 wyrzutni torped klasy 3
System komputerowy:Procesory izolinearne M-14
Przypuszczalny czas wykorzystania:80 lat
Maksymalny czas bez zaopatrzenia:2 lata
Czas pomiędzy przeglądami:10 lat


Okręty tej klasy

NazwaRejestrWystępowanieKomentarz
USS AkiraNCC-63646?w służbie
USS DeathwatchNCC-63801?w służbie
USS DurandalNCC-69858??
USS HarbingerNCC-63798?w służbie
USS StealthNCC-63799?w remoncie
USS ThunderchildNCC-63549??
USS ???w budowie (Stocznia Habishian)
USS ???w budowie (Utopia Planitia)


Zdjęcia okrętów
USS Thunderchild
800x600, 60 KB
Okręt klasy Akira
348x208, 86 KB
Okręt klasy Akira
754x283, 19 KB
Okręt klasy Akira
348x275, 29 KB
Okręt klasy Akira po zniszczeniu okrętu Borga
800x600, 73 KB
 
więcej zdjęć okrętów klasy Akira


Schematy
Klasa Akira, widok z góry
1024x768, 149 KB
Klasa Akira, widok z dołu
1024x768, 137 KB
Klasa Akira, widok z boku, przodu i tyłu
1024x768, 77 KB
Klasa Akira, widok z boku
674x166, 23 KB
Klasa Akira, widok z przodu
581x190, 24 KB
Klasa Akira, widok z tyłu
602x215, 23 KB
Klasa Akira, widok z góry
411x299, 32 KB
Klasa Akira, widok z dołu
730x541, 62 KB
Klasa Akira, widok z góry
753x556, 99 KB
Schemat klasy Akira
313x421, 8 KB
Klasa Akira, widok z boku
559x134, 31 KB
 


Część informacji o statkach pochodzi z okrętu USS MacArthur
dzięki uprzejmości Piotra Milewskiego i Jana Strzeleckiego.
Przygotował i uzupełnił Michael Graham. Część danych i zdjęć pochodzi z
okrętu USS Seeker dzięki uprzejmości MadYellowa.
W zbieraniu, przygotowaniu i uzupełnianiu informacji mieli
swój udział również Marcin Wichary i Stilleto.
Część obrazków pochodzi ze stron Star Trek in Sound and Vision oraz Wolfpak 359.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!