USS Phoenix
Logo
 Sabre

Informacje o projekcie Sabre

Projekt przedłożono w 2363 roku.

Klasa Sabre miała pierwotnie być (podobnie, jak klasa Intrepid) statkiem zwiadowczym. W odróżnieniu jednak od klasy Intrepid, Sabre był zaprojektowany wyłącznie do wykorzystania w sytuacjach bojowych. Wytyczne Dowództwa Gwiezdnej Floty nie były sztywno określone, zakładały jedynie, że Sabre będzie statkiem zwiadowczym wyposażonym w najnowsze osiągnięcia techniki. Zapewne stąd bierze się specyficzna konstrukcja statku. Praktycznie biorąc wszystkie ważniejsze komponenty statku, jak rdzeń reaktora, rdzeń komputera i systemy uzbrojenia, mają budowę modularną i mogą być bez problemów wymieniane w razie potrzeby. Stąd np. na początku prototyp miał zainstalowany rdzeń reaktora i silniki z klasy Galaxy i na nich przechodził pierwsze testy. Później były one wielokrotnie wymieniane na nowocześniejsze konstrukcje.

W chwili obecnej klasa Sabre jest wyposażone w dwa silniki MARA 3 zdolne do utrzymania warp 9.99 przez siedem dni, ulepszone tylne osłony i ciężkie uzbrojenie zamontowane z tyłu statku.

Ogólnie statek przypomina kształtem pomniejszoną klasę Sovereign. Dwa silniki warp przymocowane są do sekcji spodka, a trzeci do drugiego kadłuba, w którym są umieszczone również wyrzutnie torped fotonowych, kwantowych i trikobaltowych. Dodatkowo statek uzbrojony jest w fazery klasy XII.Historia projektu

2363Dowództwo Gwiezdnej Floty zgłasza zapotrzebowanie na statek zwiadowczy dalekiego zasięgu zdolny do walki, do zaprojektowania równocześnie z klasą Intrepid.
2365Dowództwo aprobuje projekt klasy Sabre. Pod koniec roku w związku z przygotowaniami do inwazji Borga plany konstrukcyjne zostają szybko zatwierdzone i natychmiast zostaje rozpoczęta budowa.
2367Bitwa pod Wolf 359. Szkielet statku niemal ukończony.
2370USS Sabre opuszcza dok i rozpoczyna testy. Po ich zakończeniu powraca do doku, gdzie zostaje poddany przeróbkom. Szkielety następnych trzech statków są niemal ukończone.
2371Na USS Sabre zostaje zamontowany akcelerator silników. Podczas pierwszego testu napędu warp Sabre osiąga warp 9.965 pobijając rekord prędkości. Pod koniec roku USS Voyager ponownie bije rekord osiągając warp 9.975.
2372Rdzeń reaktora z klasy Galaxy zostaje zastąpiony dwoma eksperymentalnymi silnikami MARA typu 3. Następuje wymiana przewodów zasilających na nowsze, zdolne zapewnić silnikom odpowiednie zasilanie. Wymiana części obwodów komputerowych na pakiety żelowe, co owocuje znaczną poprawą wydajności. Moduł uzbrojenia zostaje zamontowany na szczycie drugiego kadłuba. Trwają prace nad trzema innymi statkami klasy Sabre.
2373USS Sabre opuszcza dok i przechodzi ostatnie testy, znowu pobijając rekord osiągając prędkość warp 9.989. USS Enterprise-E pobija później ten rekord, osiagając warp 9.99.
06.2373USS Sabre zostaje oficjalnie oddany do służby i wysłany na granicę klingońską. Po dostrojeniu silników wyrównuje rekord USS Enterprise-E. USS Mercury i USS Pathfinder opuszczają dok i przechodzą ostatnie testy.
10.2373USS Tigra opuszcza dok i przechodzi ostatnie testy. USS Mercury i USS Pathfinder zostają oddane do służby.
11.2373USS Sabre, USS Mercury i USS Pathfinder otrzymują rozkazy przechwycenia nadlatującego statku Borga i do monitorowania jego ruchów. Statki te, nie dając się zniszczyć, monitorują tor lotu sześcianu nękając go bezustannymi atakami. W sektorze 001 oprócz innych statków dołącza do nich USS Tigra i razem pomagają zniszczyć statek Borga. USS Sabre i USS Tigra odnoszą średnie uszkodzenia i zostają odesłane do Utopii Planitii w celu przeprowadzenia napraw.


Dane techniczne

Przynależność:Zjednoczona Federacja Planet
Typ okrętu:lekki krążownik
Rozpoczęcie projektu:2363
Oddanie do użytku pierwszego statku:2373
Maksymalna ilość załogi:1900
Oficerowie:112
Reszta załogi:300
Cywile/Rodziny:?
Liczba pokładów:15
Wysokość:59 m
Szerokość:137 m
Długość:334 m
Silniki warp:MARA 3
Silniki impulsowe:standardowe
Maksymalna ciągła prędkość warp:?
Maksymalna chwilowa prędkość warp:?
Uzbrojenie:?
System komputerowy:LCARS
Przypuszczalny czas wykorzystania:80 lat
Maksymalny czas bez zaopatrzenia:2 lata
Czas pomiędzy przeglądami:10 lat


Okręty tej klasy

NazwaRejestrWystępowanieKomentarz
USS MercuryNCC-79222?w służbie
USS NightwatchNCC-79299?w budowie (stacja MacKinley)
USS PathfinderNCC-79223?w służbie
USS SabreNCC-79221?w służbie
USS TigraNCC-79256?w remoncie
USS YeagerNCC-81947??
USS ???w budowie (Utopia Planitia)


Zdjęcia okrętów
USS Yeager
884x612, 170 KB
Okręt klasy Sabre
393x120, 44 KB
Okręt klasy Sabre
327x150, 51 KB
Okręt klasy Sabre
245x203, 30 KB
 


Schematy
Klasa Sabre, przekrój
750x266, 32 KB
USS Yeager, widok z góry
420x396, 41 KB
USS Yeager, widok z boku
800x226, 34 KB


Większość informacji o statkach pochodzi z okrętu USS MacArthur
dzięki uprzejmości Piotra Milewskiego i Jana Strzeleckiego.
W zbieraniu, przygotowaniu i uzupełnianiu informacji mieli swój udział również:
Marcin Wichary, Michael Graham, MadYellow, Stilleto, Tuvok,
Mateusz Cieślak, Przemysław Dudek, Apoc i Gul Dukat.
Część obrazków pochodzi ze stron Star Trek in Sound and Vision oraz Wolfpak 359.© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!